fbpx

İMMUNOLOJİ ve ALERJİ HASTALIKLARI

Günümüzde en sık görülen alerjik hastalıklar arasında olan alerjik rinokonjonktivit (göz burun alerjileri), astım, gıda evcil hayvan alerjileri tanısında kullanılan alerjik deri testleri iki tip olarak uygulanmaktadır.

Uygun olan hastalarda ilk etapta tercih edilen, daha duyarlı ve alerjik duyarlılanmayı daha iyi gösteren deri prick testleri, cilt üzerine alerjen maddelerle hafifçe iğneler uygulanarak yapılmaktadır. İşlemde çok küçük uçlu ve çok keskin olmayan iğneler kullanılmaktadır bu sebeple çok fazla ağrılı olmamaktadır. Antihistaminik grubu alerji ilaçları, grip ilaçları kullanan hastalar bu ilaçların en az 1 hafta kesildikten sonra yapılması daha uygundur. Bu testlerin uygulanması sırasında düşük de olsa alerjik reaksiyon riski bulunduğundan hastane ortamında, alerji uzmanı bir doktor eşliğinde gerektiğinde müdahale edilebilecek bir ortamda uygulanması önerilmektedir.

Bu testler sonucunda alerjik şikayetlere neden olan etken saptanıp uygun önlemler alınarak alerjik yakınmalar azaltılabileceği gibi, alerjen immunoterapisi (alerji aşısı) gibi ileri tedaviler için bu testlerin yapılması gerekmektedir.

Astım tanınız varsa, yıl boyu veya yılın belli aylarında burunda kaşıntı hapşırık akıntı tıkanıklık gözlerde yanma batma kaşıntı akıntı kızarıklık şikayetleriniz varsa, gıdalarla ilgili tüketildikten birkaç saat içerisinde vücutta kabarma kızarma kaşıntı, nefes darlığı öksürük burunda kaşıntı hapşırık akıntı tıkanıklık gibi şikayetleriniz varsa mutlaka bir alerji uzmanına uygun testlerin yapılması için başvurmanızı öneririz.

Merkezimizde solunum paneli olarak 16 alerjenli, gıda paneli olarak 33 alerjenli test panellerimiz bulunmaktadır. Sağlıklı günler dileriz

Uzman Doktor Musa Topel

Yetişkin ve Çocuk Alerji Testlerimiz Mevcut