fbpx

Alerji Test Panelleri


Alerjen maddelere karşı gelişmiş IgE karakterindeki antikorlar, hastadan alınacak kan örneğinde alerji testi yapılarak araştırılmaktadır. Laboratuvarımızda Euroimmun testi (Germany) kullanılmaktadır. Alerjinin oluşmasında IgE adı verilen antikorlar çok önemlidir. Alerjinin tanısı da hastanın vücudunda alerjen için özgül (spesifik) IgE antikorlarının olup olmadığının araştırılması esasına dayanır. Immünoglobülin E (IgE), allerjik reaksiyonlarla ilişkili bir proteindir ve normalde kanda çok küçük miktarlarda bulunur. IgE, vücudun bağışıklık sisteminin bir bileşeni olarak (antikor) saldırganlara karşı savunma fonksiyonu görür. Bir kişi eğer bir maddeye karşı alerjik ise kanında o maddeye karşı Immünoglobülin E (IgE) yüksek miktarda bulunur. Laboratuvarımızda genelde bulunan alerjenleri 3 farklı panele göre ayrılmıştır. Bunlar gıda paneli, solunum paneli ve pediatrik (çocuk) paneli diye üçe ayrılmaktadır.

Gıda Paneli

Yumurta beyazı, yumurta sarısı, inek sütü, inek sütü (UHT), kazein, buğday unu, gluten, pirinç, soya, susam, yer fıstığı, fındık, antep fıstığı, ayçekirdeği, kabak çekirdeği, kakao, portakal, çilek, elma, muz, kivi, dut, incir, domates, havuç, patates, soğan, şeftali, vişne, siyah zeytin, yeşil fasülye, balık karışımı (fs14), deniz karışımı (fs10), et karışımı (fs43), tavuk (fs83).

Solunum Paneli

Çimen (erken), çimen (geç), tahıl poleni, çavdar, ağaç (erken), ağaç (geç), zeytin ağacı, dut ağacı, çiçek karışımı (ws18), ot polenleri (ws19+20), D. pteronyssinus, D. farinae, hamam böceği, tüy karışımı (es2), kafes kuşları (e172), kedi, köpek, at, inek, keçi, koyun, hamster, küf mantarları (ms11+12), Penicillium not, Cladosporium her., Aspergillus fum., Alternaria altern.