fbpx

Jinekolojik muayeneye ne zaman başlamalıyım ? Herhangi bir şikayetim yokken gitmeli miyim ?

.

Cinsel aktif yaşama geçmiş olan her kadın yılda bir kere Jinekolojik muayeneyelerine başlamalıdır. Bu muayeneler düzenli bir şekilde devam etmelidir. Muayenenin olmazsa olmazı da smear (rahim ağzından sürüntü örneği) alınmasıdır. 18 yaş altı veya cinsel aktif yaşama geçmemiş olan genç kadınlar da HPV (Human Papilloma Virus) aşı programı ve cinsel yaşamla ilgili bilgi almak için en az bir kere Jinekoloğa başvurmuş olmalıdır.

.

Smear Testi : Başta rahim ağzı (serviks) kanseri olmak üzere rahim ağzındaki hücresel düzensizlik ve kanser öncüsü hücrelerin ve enfeksiyonların saptanmasında kullanılan bir tarama testidir. Ayrıca rahim iç zarı (endometrium) kanserinin de erken teşhisine yardımcı olabilir. Böylelikle hücresel bozukluklar rahim ve rahim ağzı kanserine dönüşmeden erken evrede tespit edilebilir ve hasta sağlığına tamamen kavuşabilir.

.

Rahim ağzındaki normal hücrelerin kanser öncüsü hücreler haline gelmesinde temel neden Human Papilloma Virüsü’dür (HPV).

HPV çoğunlukla cinsel ilişkiyle bulaşır. Hastalarımızın muayenelerinde güncel rehberleri takip ederek hastalarımızın farklı doktorlar tarafından muayene edilmesine rağmen aynı rutin işlemlerin yapılmasına olanak sağlayabiliyoruz.

.

HPV taramasına güncel ASCCP rehberlerinde göre 30. Yaşta başlanması gerekir. Smear taramalarına ise cinsel aktif yaşama geçilmişse 21 yaşta, daha ileri yaşta geçilmişse de o dönemden itibaren başlıyoruz. 30 yaşa kadar düzenli smear taramalarının ardından 30. Yaşta HPV taraması yaptırmak rahim ağzı kanserinin çok erken evrede tanınmasına ve tamamen tedavi edilmesine olanak sağlar.

.

HPV aşısı rutin aşı programında yer almaktadır. Günümüzde hem kız hem de erkek çocuklara cinsel aktif yaşama geçmeden önce HPV aşısı yapılması önerilmektedir. Ancak daha sonraki dönemlerde de yapılabilir. HPV pozitif saptanan bireylerde bile aşı önerilmektedir. Aşıyla ve HPV tarama programıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için Jinekoloğunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

.

Op. Dr. Yalın Ay Karyal

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Categories:

Tags:

Comments are closed