fbpx

Diyetisyen Desteği Gereklimi :

Gebeliğin ilk ayından itibaren annenin sürdüreceği beslenme alışkanlıkları, bebeğin de hayat boyu sürdüreceği beslenme alışkanlıkların temelini oluşturmaktadır.

Anne kendini daha iyi hissetmek, sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek, bebeğin sağlıklı büyümesini sağlamak sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenerek ve uygulayarak gerçekleşmektedir. Gebelikte yetersiz ve dengesiz beslenilmesi sonucunda düşük, ölü doğum, düşük doğum ağırlığı ve neontal dönemde ölümler görülmektedir.

Gebelik döneminde annelerin yanlış ve aşırı beslenmesi de şişmanlamaya neden olup hipertansiyon gestasyonel diyabet (hamilelik şekeri) vb. sağlık sorunlarına yol açıp bebeğe de zarar vermektedir. Yediğiniz miktar kadar ne yediğinizde önemlidir. Özellikle şekerli ve paketlenmiş ürünler, sakatatlar, kabuklu deniz ürünleri, katı yağlar, bitki çayları, aşırı kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Sağlıklı bir gebelik için düzenli su tüketimi, düzenli yürüyüş veya önerilen diğer fiziksel aktiviteler, mevsimine göre sebze ve meyve, süt ve süt ürünleri, sağlıklı yağlar(ceviz-badem –avokado –zeytinyağı vs.), kuru baklagiller, et(haftada en fazla 2 kez),tavuk, taze balık ve karbonhidrat olarak da kepekli ürünler değil (tam buğday ve tam tahıl) ürünlerini tercih etmeliyiz.

Dyt. Turgut ARŞAN

Beslenme Danışmanı ve Diyetisyen

Categories:

Tags:

Comments are closed