fbpx

Çocukların PCR testi sırasında daha rahat ve korkusuz olmalarını sağlayacak yöntemler ve uygulana bilenecek teknikler mevcuttur. Bunlar;

  1. Covid-19 hastalığının ne olduğunu ve neden test yapılması gerektiğini çocukların anlayabileceği bir dilde anlatılması önemlidir.
  2. Çocuklara ne göreceklerini önceden anlatmalısınız, örneğin karşındaki sağlık çalışanın geçmişe göre daha fazla kişisel korunma ekipmanı (siperlik, maske, tulum, vs.) giydiğini önceden açıklamanız gereklidir.
  3. Çocuk yaşına uygun bir şekilde PCR işlemi anlatınız. Örneğin ebeveynler okul dönemi çocuklar için; ince uzun pamuklu çubuk ile boğaza ve burnun arkasına değdirilecek gibi bir anlatım yapabilirler.
  4. Çocuklarınızın COVID-19 testi sırasında kendilerini güvende hissetmeleri önemlidir, bu nedenle test sırasında yanlarında kalacağınızdan onları bilgilendirin. Varlığınıza ek olarak, çocuklarınız teste en sevdiği oyuncak hayvan veya battaniye gibi rahatlatıcı bir öğe de getirebilirler. Bazı çocuklar ve gençler, rahatlamalarına yardımcı olmak için test sırasında bir şeyler yapmayı severler. Bu, saymayı, yavaş nefes alıp vermeyi veya müzik dinlemeyi içerebilir.

.

Dr. Emre Vudalı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

Categories:

Tags:

Comments are closed