Botoks, botulinum toksini adı verilen, uygulandığı bölgede sinir ile kas arasındaki bağlantıyı bloke ederek geçici olarak kasların çalışmasını engelleyen bir ilaçtır. Toplumda yaygın olarak yılan zehiri olarak bilinse de bu yanlıştır. ‘Clostridium Botulinum’ adlı bakteri toksininin laboratuvar teknikleri kullanılarak saflaştırılmasıyla elde edilen bir ilaçtır.
Kozmetik amaçlı yüzde mimik kaslarına uygulanır. Böylece mimiklerin yumuşatılarak buna bağlı oluşan kırışıklıkların oluşması engellenir.
Kozmetik alan dışında kas ve nörolojik bozuklukların giderilmesinde, serebral palsi ve spastisite gibi hastalıklarında tedavisinde, istemsiz olarak yapılan ve tik haline gelen mimiklerin giderilmesinde, migren ve gerilim tipi ağrıların tedavisinde ve şaşılık tedavilerinde de kullanılmaktadır.
.
KAÇ ÇEŞİT BOTOKS VARDIR?
Ülkemizde şu an için botulinum toksin yani botoks maddesini içeren, Botox® ve Dysport® olmak üzere FDA onaylı iki marka vardır.
.
BOTOKS UYGULAMA YERLERİ NERELERDİR?
Genellikle alın, göz çevresi (kaz ayakları) ve kaş arasına uygulandığında oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır.
Ayrıca boyun çizgileri, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, burun üzerindeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki somurtma çizgileri, burun ucunun kaldırılması gibi ileri uygulamalar da yapılabilmektedir.
Yüzde ayrıca masseter kasına, yüz ovalinin inceltilmesi ve diş sıkma şikayetini azaltmak amacıyla da uygulanabilir.
.
BOTOKS’UN KALICIĞI NE KADARDIR?
Kalıcılık kişiye göre değişir. Yüz uygulamalarında ortalama 4 ay süre ile kalıcı olduğu söylenebillir. Yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde etki daha kısa sürebilir.
.
Uzm. Dr. Şenel Beydola
Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı, Kozmetik Dermatolog